close
تبلیغات در اینترنت
ناپدید شدن سحر زکریا!

جادوی کلمات | سایت تفریحی , سرگرمی

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

آخرین ارسالی های انجمن وبلاگ نویسان

ناپدید شدن سحر زکریا!

یکشنبه 12 مرداد 1393

ناپدید شدن سحر زکریا!

حتما همه آن هایی که سریال در پناه تو را دیده اند نقش آفرینی سحر زکریا را در آن به یاد دارند سریالی که نقطه شروع جدی بود برای بازیگر ناخود را به مردم معرفی کند و پس از آن با حضور در فیلم ها و سریال های زیاد، توانایی اش را در بازیگری به اثبات برساند

گفت و گو با سحر زکریا

چهره گم شده این روزهای تلویزیون

شأن خودم را حفظ می کنم سر هر کاری حاضر نمی شوم

سحر زکریا این روزها کجاست و چرا کمتر چهره او را می بینیم؟

+ در ادامه با ما باشید »»»

ناپدید شدن سحر زکریا!

حتما همه آن هایی که سریال در پناه تو را دیده اند نقش آفرینی سحر زکریا را در آن به یاد دارند سریالی که نقطه شروع جدی بود برای بازیگر ناخود را به مردم معرفی کند و پس از آن با حضور در فیلم ها و سریال های زیاد، توانایی اش را در بازیگری به اثبات برساند

گفت و گو با سحر زکریا

چهره گم شده این روزهای تلویزیون

شأن خودم را حفظ می کنم سر هر کاری حاضر نمی شوم

سحر زکریا این روزها کجاست و چرا کمتر چهره او را می بینیم؟

مجله خبری لحظه نما:حتما همه آن هایی که سریال در پناه تو را دیده اند نقش آفرینی سحر زکریا را در آن به یاد دارند سریالی که نقطه شروع جدی بود برای بازیگر ناخود را به مردم معرفی کند و پس از آن با حضور در فیلم ها و سریال های زیاد، توانایی اش را در بازیگری به اثبات برساند اما شاید آنچه در این سال ها بیشتر از هر چیز دیگر سحر زکریا را در ذهن بینندگان تلویزیون ماندگار کرده مجموعه طنز پاورچین است که یکی از بهترین آثار طنز تلویزیون در این سال هاست اما بر خلاف حضور موفق خانم زکریا در مجموعه های به یاد ماندنی همچون قطار ابدی، پاورچین، مرد دو هزار چهره و ملیاردر و ... در سال های اخیر کمتر او را در کارهای تلویزیونی و سینما بده ایم و همین اتفاق بهانه ای می شود که در این شماره سراغی از او بگیریم و پای حرف هایش بنشینیم تا از علت کم کار شدنش در سال های اخیر و مشکلاتی که سر راه حرفه اش قرار گرفته برای مان بگوید.

فکر می کنید دوران اوج کارهای طنز در تلویزیون چه سال هایی بوده؟

به نظرم در دهه 70 و سال های 82 و 83 کارهای تلویزیونی خوبی ساخته می شد اما در 6-7 سال اخیر به شخصه کار خوبی در تلویزیون ندیده ام و به خاطر کیفیت پایین آثار اصلا تلویزیون نگاه نمی کنم و از خیلی آدم ها اطرافم هم این جمله را می شنوم که معتقدند تلویزیون برنامه جذابی ندارد واقعیت این است که مردم وقتی به تماشای یک سریال می نشینند انتظار دارند در آن حداقل 3-4 چهره شناخته شده ببینند که این اتفاق نمی افتد درست است که هر کسی بالاخره باید کارش را از جایی شروع کند اما یادم هست وقتی که من و هم نسلانم 20 سال پیش کارمان را شروع کردیم با نقش های کوتاه بود و یکدفعه نقش اول را به ما نمی دادند اما این روزها می بینیم بازیگرانی می آیند و نقش یک را دارند که بازیگر نیستند و اصلا آن ها را نمی شناسیم. نمی دانم بر چه اساسی انتخاب می شوند که خب طبیعتا نتیجه اش می شود مایی که چند سال است در این حرفه فعالیت داریم هیچ امنیت شغلی نداریم و 5 ماه، یک سال یا بیشتر بیکار می شویم و کسانی کار می کنند که اصلا معلوم نیست از کجا آمده اند.

شما مسابقه حضور در کارهای طنز مانند قطار ابدی، پاورچین، مرد دو هزار چهره و ... را دارید، با توجه به آنچه تجربه کرده اید فکر می کنید آثار تلویزیونی ما از نظر ایده و خلاقیت در سال های اخیر، چه روندی را طی کرده اند؟

مجله خبری لحظه نما:با توجه به محتوای فیلمنامه های طنزی که در این سال ها در اختیار قرار داده شده ترجیحم این است که اگر بخواهم کار طنزی انجام دهم صد در صد با مهران مدیری باشد. آقای مدیری کسی است که همیشه کارهایش از بهترین نمونه های طنز بوده چون هم طنز را خوب می شناسد و هم آثاری که می سازد، ماندگار می شوند. با اینکه چند سال است در تلویزیون برنامه ای نداشته ام اما مجموعه هایی که برای شبکه خانگی ساخته شده اند. جزء پرفروش ترین بوده اند متاسفانه وقتی به کارهای طنز این سال های نگاه می کنیم متوجه می شویم که بیشتر هجو هستند تا طنز، فیلمنامه هایی در این مدت خوانده ام که واقعا آن قدر بد و بی محتوا بوده که اصلا جای کار نداشته و سعی می کنم تا جایی که شرایط زندگی اجازه می دهد از انجام چنین کارهایی دوری کنم اما به نظرم مشکلی که تلویزیون ما این روزها با آن دست به گریبان است تنها مربوط به آثار طنز نمی شود و در کارهای جدی هم با معضلاتی رو به رو هستیم. شما نگاه کنید ما در سال های پیش سریال هایی مانند سربداران، هزار دستان و ... ساخته ایم که همگی ماندگار شده اند اما در این سال ها چه ساخته ایم که بخواهیم از آن به عنوان اثری ماندگار یاد کنیم؟ واقعیت این است که ما در حال پسرفت هستیم و این مشکل به سینمای مان هم کشیده شده و به جای آنکه هر سال خلاقیت بیشتری در آثار ببینیم، شاهد رکود و بی محتوایی بیشتری در فیلم ها هستیم. باز هم تاکید می کنم که تمام این مشکلات به مسائل اقتصادی باز می گردد و اگر بودجه کافی در اختیار سازمان صدا و سیما و تهیه کنندگان قرار گیرد دوباره می توانیم کارهای خوب بسازیم.

سحر زکریا در دهه های 70 و 80 یکی از پرکارترین بازیگران طنز بود اما چه اتفاقی افتاده که در این سال ها به ندرت شاهد حضورش در تلویزیون هستیم؟

مهم ترین عاملی که باعث این اتفاق شده مربوط به شرایط اقتصادی تلویزیون است زیرا در اکثر کارها می بینیم دستمزدی را پیشنهاد می دهند که 5 سال پیش به بازیگران می پرداختند و در حالی که شرایط زندگی نه تنها نسبت به 5 سال پیش بلکه حتی نسبت به یک سال پیش هم تفاوت زیادی کرده و با تورم بالای اقتصادی رو به رو هستیم. مشکل دیگر هم مربوط به سیل ورود بازیگرانی است که اصلا معلوم نیست از کجا و به چه صورتی وارد تلویزیون می شوند. البته در این شرایط تهیه کنندگان ترجیح می دهند با آن ها کار کنند چون پولی نمی خواهند و فقط به دنبال دیده شدن هستند که خب نتیجه اش هم می شود فیلم ها و سریال هایی که در این سال ها می بینید! با توجه به این مسائل با خودم فکر می کنم چرا باید کار مجانی انجام دهم، بهتر است در خانه بنشینم.

در کنار موضوع دستمزدها، فکر می کنید محتوای آثاری که در چند سال اخیر نوشته شده و به اجرا در آمده چگونه است؟ حاضرید به عنوان یک بازیگر اگر دستمزد مناسبی پرداخت شود و در آن ها حضور داشته باشید؟

واقعا فیلمنامه ها هم این روزها معضلی هستند که باید در موردشان بحث مفصلی شود اتفاقا قبل از عید امسال چند تله فیلم کار کردم که دوست شان نداشتم اما به خاطر امرار معاش مجبور بودم، کار کنم. فیلم هایی که جدا متن های بی محتوایی داشتند. در این مورد هم فکر می کنم یکی از دلایلی که باعث ضعف کارها شده شرایط اقتصادی است چون اگر بودجه کافی در اختیار تهیه کننده قرا رگیرد او هم می تواند سراغ نویسنده، کارگردان و بازیگر و عوامل حرفه ای برود و کاری را روی آنتن ببرد که پر محتوا و جذاب باشد اما در این سال های اخیر که کار می کنم می بینم نمی توانند سر قولی که می دهند، بایستند. مثلا من دو سال پیش میلیاردر را کار کرده ام اما هنوز با من تسویه نشده! خب در این شرایط بازیگر روی چه حسابی کار کند؟ این وضعیت است که من بازیگر را مجبور می کند تله فیلم هایی را اکر کنم که 10-15 روز سر کار حاضر شوم و از آن طرف پیش از شروع، طی کنم که تمام دستمزدم را می گیرم تا بعد از اتمام کار معضل مالی برایم پیش نیاید. این وضعیت ما را مجبور می کند در کارهایی ایفای نقش کنیم که نه تنها موضوعش را دوست نداریم بلکه به خاطر بی محتوا بودن قصه، اصلا آن را نخوانیم و فقط کار کنیم.

جدا از مسائل و مشکلات مادی، از نظر روحی و روانی کار نکردن های طولانی مدت برای تان آزاردهنده نیست؟

این شرایط واقعا سخت است اما خود من به عنوان یک بازیگر فکر می کنم بهتر است شان خودم را حفظ کنم. سر هر کاری حاضر نشوم و سختی مالی و روحی را تحمل کنم. این وضعیت برایم شیرین است تا اینکه بخواهم به هر کار بی کیفیتی پاسخ دهم و با هر شرایط مالی کار کنم. تا جایی که بتوانم صبر می کنم اما در زندگی مواقعی هم پیش می آید که گیر می کنم و مجبور می شوم یک کار را بپذیرم چون منبع در آمد دیگری ندارم. شاید بعضی از همکارانم شغل دومی داشته باشند و بتوانند زندگی شان را اداره کنند و فرصت بیشتری برای انتخاب کار خوب داشته باشند اما من حرفه ام این است و نمی توانم کار دیگری کنم زیرا روحیه ام با کارهای دیگر سازگار نیست. هنرمند باید کار هنری کند و از نظر روحی و اقتصادی آنقدر شرایط مناسبی داشته باشد که بتواند در کارهای خوب ایفای نقش کند. در غیر این صورت مجبور می شود کارهای بی کیفیتی که پیشنهاد می شود را بپذیرد که آن هم در نهایت منجر به سرخوردگی و ناامیدی می شود. امیدوارم مسئولان تلویزیون فکری برای حل این معضل کنند و دوباره از چهره های شناخته شده که مورد علاقه مردم هستند، دعوت به کار کنند.

به عنوان کسی که 20 سال است در این عرصه فعالیت دارد. فکر می کنید چه راه حلی وجود دارد تا بار دیگر مخاطب به تلویزیون اعتماد کند و از سوی دیگر عرصه برا یحضور افراد توانا باز شود و رونق به تلویزیون باز گردد؟

اول از همه باید بودجه کافی برای کارها در اختیار سازمان قرار داده شود نه اینکه بر مبنای 5 سال پیش پولی را به یک تهیه کننده بدهند تا برنامه بسازد چون ناگفته پیداست که آن کار چه خروجی خواهد داشت. موضوع دوم این است که به هر کسی که از راه می رسد اجازه کارگردانی داده نشود و از کارگردانان و تهیه کنندگان خوب دوباره دعوت به کار شود و بازیگران چهره و شناخته شده را که مورد علاقه مردم هستند به تلویزیون بیاورند و به این فکر کنند که وقتی مردم می خواهند کاری را ببینند، دوست دارند با چهره های آشنا رو به رو شوند. زمانی که شب عید امسال مهران مدیری به تلویزیون آمد و اعلام کرد که قرار است دوباره در تلویزیون برنامه بسازد خیلی از مردم وقتی ما را می بینند مدام سؤال می کنند که از چه زمانی قرار است شروع به کار کند؟ با اینکه آقای مدیری سال هاست در تلویزیون کار نکرده اما اگر برنامه ای را بسازد مطمئنا ردم بیننده اش می شوند چون هم خودش را دوست دارند و هم اینکه کارهایش همیشه بهترین بوده مثلا با فروش بسیار بالایی که قهوه تلخ در شبکه خانگی داشت فکر کنید. اگر این کار از تلویزیون پخش می شد چه بازتابی از خود نشان می داد. با توجه به این مسائل اگر بودجه کافی در اختیار برنامه سازان قرار نگیرد که بتوانند گروه خوبی برای کارهای شان ببندند و برنامه های با کیفیت تولید کنند و این روند بخواهد ادامه پیدا کند، دیگر تلویزیون مخاطب نخواهد داشت همان طور که امروز در جامعه می بینیم بیشتر مردم سریال های ترکیه ای را نگاه می کنند چون از برنامه های ما که هیچ سوژه خاصی را دنبال نمی کنند برای شان جذاب تر است و این اتفاق بدی است. متاسفانه کارهای ما در حال حاضر سوژه های نخ نما شده گذشته را دوباره تکرار می کنند آن هم با بازیگرانی که وقتی آن ها را می بینیم متعجب می مانیم چه زمانی آمده اند!

ظاهرا کار ما در این سال ها فامیلی شده و سازندگان سریال ها به جای آنکه از بازیگران شناخته شده استفاده کنند دختر و دخترخاله و پسرخاله شان و ... را وارد کار می کنند. در یک جمله امیدوارم اگر این معضلات برای مسئولان ما مهم است فکری برایش بکنند و اگر هم نه که همین روند ادامه خواهد داشت.


برچسب ها: سحر زکریا

مطالب مرتبط

رپورتاژ آگهی

دانلود نمونه سوالات تستی و تشریحی آیین نامه راهنمایی و رانندگی+جزوات سیستم همکاری در فروش سبزگستر

خرید فروشگاه مسبی

نظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی