یکشنبه 27 خرداد 1403

عضویت ورود تالار آرشیو نقشه سایت خانه بذر تبلیغات آگهی تماس با ما

خوش آمدید

به جادوی کلمات ؛ سایت سرگرمی تفریحی خوش آمدید

از خانه بذر | بانک بذرهای کمیاب دیدن فرمائید

(کل 1 توسط 0 نفر)

زمانی که به پایان سال نزدیک می شویم، دل مان می خواهد به بررسی ماه های گذشته بپردازیم و ببینیم که چه کارهای مفیدی انجام داده ایم و چه کارهایی را می توانستیم بهتر انجام دهیم. بسیاری از مردم در ابتدای هر سال اهدافی را برای خود در نظر می گیرند که البته موضوع جدیدی نیست! چیزی که شاید برای تان عجیب به نظر برسد این است که عده بسیار کمی هستند که به برنامه های شان پایبند می مانند.

 
بر اساس گزارش هایی که در اخبار منتشر شده است، معمولا 80 درصد برنامه ریزی ها در همان ماه دوم سال کنار گذاشته می شوند. من فکر می کنم این موضوع به خاطر آن است که مردم اهداف سطحی را برای خود در نظر می گیرند. اهداف سطحی اهدافی هستند که به وسیله آنها چیزی را در درون خود تغییر دهیم؛ چیزی که نتیجه کارهای مان است. به عنوان مثال، اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید اما مشکل پرخوری دارید، رفتن به باشگاه چیزی را تغییر نخواهد داد چرا که این کار به مسئله اساسی یعنی پرخوری، رسیدگی نکرده است و اگر من به مشکل پرخوری ام رسیدگی نکنم، هر چقدر هم که به باشگاه بروم، کاهش وزنی را تجربه نخواهم کرد و در بهترین حالت، حداقل افزایش وزن نخواهم داشت.
 
 

اما شاید من هوشمندانه عمل کنم و تصمیم بگیرم رژیم غذایی خوبی را برای حل مشکل پرخوری ام دنبال کنم. متاسفانه چیزی بین یک تا دو سوم از رژیم های غذایی به نتیجه نمی رسند و وزن کاهش یافته پس از مدتی دوباره بر می گردد. دلیل این موضوع چیست؟ این است که فرد به تفکر عمیقی دست نیافته و به مشکلات ریشه ای خود که به پرخوری و چاقی منجر شده، رسیدگی نکرده است. این افراد نتوانسته اند ذهنیت شان را به معنای واقعی تغییر دهند و در نتیجه، تغییر چندانی به وجود نیاورده اند. پدر پولدار من این موضوع را بهتر از هر کسی که تا به حال شناخته ام، می دانست. او پنج ویژگی انسانی را برشمرده بود که هر کسی باید به آنها دست یابد تا نه تنها بر عادات بد خود پیروز شود بلکه بتواند به شخص بهتری تبدیل شود.

1. نگرش

توانایی دیدن آینده ای بهتر. هر هدفی که داشته باشید، باید به خوبی دلیل علاقه مندی تان به آن هدف را بشناسید. این که بگویید می خواهید سیگار کشیدن را ترک کنید، کافی نیست؛ باید دلیل این مسئله را بدانید (مثلا این که می خواهید آنقدر عمر کنید تا بزرگ شدن فرزندان تان را ببینید). سپس باید این نگرش را درونی سازی و آن را به انگیزه ای برای انجام کارهای تان بدل کنید. زمانی که این کار را انجام دهید، نتایجی فراتر از ترک سیگار به دست خواهید آورد، ورزش بیشتری انجام خواهید داد و از خوردن چیزهای مضر خودداری خواهید کرد.

2. شجاعت

توانایی اقدام به عمل با وجود شک و تردید بسیار. هر زمان که بخواهید چیزی را تغییر دهید یا کار جدیدی را شروع کنید به نظر ترسناک می رسد. همه ما دوست داریم آسایش و امنیت داشته باشیم. اما فقط افراد شجاع هستند که می توانند مسیرهای جدید را کشف کنند و تاثیر مثبتی بر دنیای اطراف شان بگذارند. گاهی اوقات تغییر کردن، مستلزم فداکاری نیز هست. به عنوان مثال اگر می خواهید سالم تر باشید، شاید مجبور شوید از همراهی با افرادی که با این هدف تان همسو نیستند، دست بکشید. شاید «نه» گفتن به چنین شرایطی خیلی آسان نباشد.

3. خلاقیت

توانایی تفکر غیرمتعارف. همان طور که حتما شنیده اید، «دیوانگی یعنی تکرار چندین و چند باره یک کار و انتظار نتیجه ای متفاوت داشتن». در مسیر زندگی، زمانی که به سوی دستیابی به اهداف مان گام بر می داریم، اغلب اشتباه هایی نیز انجام می دهیم. مسئله اینجاست که از این اشتباه ها چه چیزی می آموزیم؟ موفق ترین افراد دنیا این توانایی را دارند که از اشتباه های شان درس بگیرند و آنها را برای پیدا کردن مسیرها و روش های جدید و بهتر به کار بگیرند. جوهره خلاقیت همین است. مسئله دیگر مرتبط به خلاقیت این است که چطور می توان کار مشخصی را به شکلی متفاوت انجام داد. زمانی که شکست می خوریم، باید رویکرد و دید جدیدی پیدا کنیم. خلاقیت به معنای شجاعت برخاستن پس از شکست و انجام دوباره کارها به شکلی متفاوت است.

4. استقامت

توانایی تحمل کردن انتقادات. هیچ فرد موفقی نیست که بارها و بارها مورد انتقاد قرار نگرفته باشد. هر کاری که بخواهید در زندگی انجام دهید، با نظرات مخالفی روبرو خواهید شد. گاهی اوقات این انتقاد از سوی دیگران بیان می شود ولی گاهی نیز آن صدای درونی تان به انتقاد از خودتان می پردازد! به هر حال حتی اگر دیگران، همه به انتقاد از شما پرداختند، باید بتوانید به مسیر خود ادامه دهید و زمانی که شکست خوردید باید بتوانید از جا برخیزید و دوباره تلاش کنید. تعداد شکست های تان مهم نیست، بلکه تعداد دفعات برخاستن و تلاش مجدد اهمیت دارد.

5. صبر و پایداری

بردباری یعنی منتظر گرفتن نتایج مثبت باقی ماندن. شاید خیلی سخت باشد که به خاطر رسیدن به اهداف بزرگ و نتایج مثبت، از اهداف کوچک تر خود دست بکشید. اگر می خواهید سالم باشید، باید از خوردن غذاهای فست فود خودداری کنید. اگر می خواهید سفر کنید، باید برای این کار پول پس انداز کنید. اگر می خواهید ثروتمند شوید، باید سخت کار کنید و سواد مالی تان را بالا ببرید و به مرور زمان سرمایه گذاری کنید. هیچ روش سریعی وجود ندارد. هیچ میانبری وجود ندارد. دستیابی به موفقیت در هر زمینه ای نیازمند صبر بسیار است.
برترینها

مطالب مرتبط

نظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش

چطوری جون دل :)

هر موضوعی که میخواهید رو در این قسمت بنویس مانند : پروفایل , آشپزی و...

تمام حقوق مطالب سایت برای مجله جادوی کلمات محفوظ میباشد