close
تبلیغات در اینترنت
اندوه پس از زایمان چه می کند ؟ ,زایمان,روش های زایمان,راز زایمان,زایم

جادوی کلمات | سایت تفریحی , سرگرمی

بروزترین مطالب
بخش بایگانی

آخرین ارسالی های انجمن وبلاگ نویسان

اندوه پس از زایمان چه می کند ؟

 

نگرانی های مربوط به بچه دار شدن بر همه ی مادران تاثیر می گذارد ولی به سرعت ناپدید می شود.

اندوه مادرانه

مجله خبری لحظه نما:نگرانی های مربوط به بچه دار شدن بر همه ی مادران تاثیر می گذارد ولی به سرعت ناپدید می شود. افسردگی پس از زایمان (PND ) شدت بیش تری دارد که نیازمند کمک رسانی است. در این مقاله از تفاوت بین این دو آگاه می شوید. بهتر است در صورت نیاز از افراد مطلع کمک بگیرید.

درباره ی افسردگی پس از زایمان کتابی نوشته شده است با نام " وقتی خوشبخت نیستم ". وقتی اولین بار عنوان آن را شنیدم ، با قدرت این واژه ها از خود بی خود شدم ، زیرا این شرح واقعی از چگونگی احساس شخصی است که افسردگی پس از زایمان دارد. وقتی بچه دار می شوید ، باید خوشبخت شده باشید. همه به شما می گویند که خیلی خوش شانس هستید و موهبتی به زندگی جدیدتان اعطا شده است. در واقع ، باید عاشق فرزندتان و تصویری واقعی از خوشبختی باشید. اما وقتی مادر شده اید و هیچ یکی از این احساس ها را ندارید ، وقتی نمی توانید تصاویر زیبا راببینید ، وقتی از زندگی جدیدتان مضطربید و وقتی به سختی می توانید از لحظات بودن با فرزندتان لذت ببرید ، چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

اگر این اوضاع آشنا به نظر می رسد ، احتمالاً دچار پریشانی بچه دار شدن یا حتی افسردگی پس از زایمان شده اید که هر دوی آن ها عارضه اند و به عبارت دیگر ، اندوه پس از زایمان خوانده می شوند. واژه ی اندوه نسبت به افسردگی توضیح بهتری برای این عارضه ی پس از زایمان است ، زیرا هر شخصی که دچار افسردگی پس از زایمان می شود ، در حقیقت ، افسردگی را تجربه نمی کند.

میزان افسردگی پس از زایمان

مجله خبری لحظه نما:حدود 30 % مادران شکلی از اندوه مادرانه را تجربه می کنند که شامل طیف گسترده ای از عوارض پریشانی بچه دار شدن تا مشکلات روانی پس از زایمان را شامل می شود.

اندوه پس از زایمان که آن را پریشانی بچه دار شدن می نامیم ، بسیار ملایم و زودگذر است. و معمولاً به چند روز نخست پس از زایمان ( تغییرات هورمونی تاثیر شدیدی بر مادر دارد ) محدود می شود. شاید احساس کلافگی ، غم ، وابستگی و آسیب پذیری کنید. شاید به مشکلات مربوط به خواب دچار شوید یا احساس اضطراب کنید. اما این احساسات دوام ندارد و در یک یا دو هفته تغییر می کنید و عاشق وضعیت جدید خود یعنی مادر بودن می شوید و به احساسات قبلی تان با دید دیگری می نگرید.

تشدید این وضعیت به مشکل روانی پس از زایمان منجر خواهد شد. این عارضه شدید ترین شکل اندوه پس از زایمان است. این عارضه نادر ، اما خطرناک است ، زیرا مادر خود یا فرزندش را با خطر رو به رو می کند. غالباً مادری که نشانه های شدید داشته باشد دور از بچه قرار می گیرد. امکان دارد او حتی دچار توهم شود. بیمار مبتلا به مشکل روانی پس از زایمان باید در بیمارستان بستری شود.

افسردگی پس از زایمان که جایی در میانه ی طیف قرار دارد ، در افرادی که دچار آن هستند ، به شکل متفاوتی تجربه می شود. برخی از مادران احساس غم شدید می کنند و برای رسیدگی به فرزندشان انرژی لازم را ندارند ، عده ای نیز به علت ترس از آسیب رساندن به فرزندشان بسیار مضطربند و از تعامل با او دوری می کنند. بسیاری از مادران احساس عصبانیت می کنند ، خصوصاً نسبت به شوهران شان و امکان دارد از همه چیز نفرت داشته باشند ، زیرا حس می کنند که در تونل تاریکی به دام افتاده اند.

صرف نظر از این که چه نوع از اندوه پس از زایمان را تجربه می کنید ، باید درباره ی آن با شخصی حرف بزنید چه شوهر ، دوست یا عضوی از خانواده ، پزشک یا نرس درمانگاه.

پس از زایمان پسر اولم ، برای مدت کوتاهی دچار پریشانی پس از تولد بچه شدم. هر شب در زمانی نسبتاً مشخص این مشکل چهره ی زشت خود را نشان می داد و احساس می کردم که در تونل تاریکی غرق شده ام. شب ها از ترس این که روز بعد را چه گونه سپری کنم خواب نداشتم. البته مادرم راهنمایی من بود. او با من گفت و گو می کرد. با شروع نشانه ها آن را با مادرم در میان می گذاشتم و او با ماساژ پاهایم کمک می کرد که بخوابم . وجود چنین شخصی در لحظات بحرانی ، کمک بزرگی برایم بود.

اندوه پس از زایمان چه می کند ؟

این عارضه نه فقط بر توانایی شما در اجرای وظایف روزانه مثل برنامه ریزی برای تغذیه ، لباس پوشاندن ، و مراقبت از نوزاد تاثیر گذار است ، بلکه بر روش تعامل با شوهرتان و پی گیری فرزندتان نیز موثر خواهد بود. بسیاری از بانوان نسبت به شوهران شان شکننده ، زود رنج و بسیار عصبی رفتار می کنند این که شوهر بتواند از مسئولیت های عظیم زندگی جدید فرار کند ، به نظر غیر عادلانه می آید. البته این یک احساس یا فکری منطقی نیست ، اما این نیز منطقی نیست که حس اندوه داشته باشید. به علاوه ، اندوه پس از زایمان بر تعامل با فرزندتان نیز اثر می گذارد. این عارضه مانع از درگیر شدن خود به خودی ، تماس چشمی با فرزندتان و واکنش به ناله هایش می شود. از نظر احساسی ، این عارضه تاثیرات منفی بر فرزندتان دارد. این دو تاثیر اندوه پس از زایمان است آینده ی شما را با خطر زیادی روبه رو می کند. به خطر انداختن رابطه ی زناشویی با شوهرتان و عدم برقراری ارتباط با نوزادتان نتایج مخربی در طولانی مدت خواهد داشت. پس هر چه سریع تر در پی کمک باشید.

چه باید کرد ؟

اگر فکر می کنید که احتمالاً دچار اندوه پس از زایمان هستید ، اولین گام تشخیص واقعی بودن آن است. برای تشخیص دقیق تر به پزشک مراجعه کنید.

پدر نیز می تواند چنین احساسی داشته باشد

وقتی بخشی از خانواده آسیب دیده یا تخریب شده است ، بقیه نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. پژوهش های جدید تاثیر اندوه پس از زایمان را بر مردان اثبات کرده است. بنابراین ، احتمال دارد پدر نیز به اندوه پس از زایمان دچار شود.

صرف نظر از این که چه کسی از این احساسات تاثیر پذیرفته است ، افرادی که دچار نشانه های شدید اندوه پس از زایمان هستند ، باید در پی کمک باشند. این عارضه ای نیست که شرمنده ی آن باشید این مشکل معمول است و درمان می شود.

اگر فکر می کنید که احتمالاً دچار اندوه پس از زایمان هستید ، اولین گام تشخیص واقعی بودن آن است.

از کجا کمک بگیرید

اگر دچار افسردگی پس از زایمان هستید ، انتخاب های متفاوتی برای درمان وجود دارد :

- دکتر زنان و زایمان فرد خوبی برای شروع است امکان دارد آن ها دارویی تجویز کنند یا برای تجویز دارو یا مشاوره به شخص دیگری ارجاع شوید. برای تان ضد افسردگی تجویز خواهد شد که هنگام شیر دهی پستانی نیز استفاده ی آن منعی ندارد.

- گروه های حامی روشی عالی برای مدیریت اندوه پس از زایمان است ، زیرا نه فقط فرصت می یابید تا احساسات و ترس های تان را کاملاً بیرون بریزید ، بلکه مطمئن می شوید که دیگر تنها نیستید و پشتیبان دارید.

- مشاوره ی خصوصی نیز انتخاب خوبی است که به شما اجازه می دهد تا دلایل احساسات خودرا کشف کنید و با در میان گذاشتن آن ها با متخصصان احساس بهتری خواهید داشت.

- دارو های طبیعی بدون نسخه نیز تاثیر گذارند ، خصوصاً اگر دچار نشانه های ملایمی شده اید. اگر نشانه های شما شدیدتر است ، استفاده از دارو های قوی تر و معتبر که پزشک آن ها را تجویز کرده باشد ، ترجیح داده می شود.

منبع: مجله خبری لحظه نما

 

مطالب مرتبط

رپورتاژ آگهی

دانلود نمونه سوالات تستی و تشریحی آیین نامه راهنمایی و رانندگی+جزوات سیستم همکاری در فروش سبزگستر

خرید فروشگاه مسبی

نظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی